Home Features BIFA 2022 nominations

BIFA 2022 nominations

0

The British Independent Film Awards (BIFA) announced the 2022 nominees with hosts Sam Claflin and BIFA winner Kosar Ali revealing the list of exceptional contenders at the Everyman Broadgate event. Once again, this year’s nominees highlight the wealth of talent within the British film industry, with 2022’s list featuring acclaimed debuts alongside previous BIFA recipients such as Emma Thompson, Jessie Buckley, Florence Pugh and Alice Birch, in a strong year for women filmmakers and performers. Brand new performance categories and the addition of a category for first-time documentary feature directors means even more to celebrate in BIFA’s 25th anniversary year.

The Richard Harris Award for Outstanding Contribution by an Actor to British Film
To be announced

Best British Independent Film
AFTERSUN Charlotte Wells, Barry Jenkins, Mark Ceryak, Adele Romanski, Amy Jackson
BLUE JEAN Georgia Oakley, Hélène Sifre
GOOD LUCK TO YOU, LEO GRANDE Sophie Hyde, Katy Brand, Debbie Gray, Adrian Politowski
LIVING Oliver Hermanus, Kazuo Ishiguro, Stephen Woolley, Elizabeth Karlsen
THE WONDER Sebastián Lelio, Emma Donoghue, Alice Birch, Juliette Howell, Andrew Lowe, Tessa Ross, Ed Guiney

Best Director sponsored by Sky Cinema
OLIVER HERMANUS Living
SOPHIE HYDE Good Luck to You, Leo Grande
SEBASTIÁN LELIO The Wonder
GEORGIA OAKLEY Blue Jean
CHARLOTTE WELLS Aftersun

Best Lead Performance
SALLY HAWKINS The Lost King
COSMO JARVIS It Is in Us All
EMMA MACKEY Emily
ROSY McEWEN Blue Jean
BILL NIGHY Living
FLORENCE PUGH The Wonder
EMILY WATSON God’s Creatures
HALA ZEIN Nezouh

Best Screenplay
KATY BRAND Good Luck to You, Leo Grande
KAZUO ISHIGURO Living
SEBASTIÁN LELIO, ALICE BIRCH, EMMA
DONOGHUE The Wonder
GEORGIA OAKLEY Blue Jean
CHARLOTTE WELLS Aftersun

Best Supporting Performance
ZOEY DEUTCH The Outfit
AISLING FRANCIOSI God’s Creatures
LUCY HALLIDAY Blue Jean
KERRIE HAYES Blue Jean
ZAINAB JODA Our River… Our Sky
FATMA MOHAMED Flux Gourmet
PAUL MESCAL God’s Creatures
FIONN WHITEHEAD Emily
AIMEE LOU WOOD Living

Best Joint Lead Performance
FRANKIE CORIO, PAUL MESCAL Aftersun
DARYL McCORMACK, EMMA THOMPSON Good Luck to You, Leo Grande
JESSIE BUCKLEY, RORY KINNEAR Men
TAMARA LAWRANCE, LETITIA WRIGHT The Silent Twins

The Douglas Hickox Award(Best Debut Director) sponsored by BBC Film

ANDREW CUMMING The Origin

THOMAS HARDIMAN Medusa Deluxe

FRANCES O’CONNOR Emily

GEORGIA OAKLEY Blue Jean

CHARLOTTE WELLS Aftersun

Breakthrough Performance sponsored by Netflix

FRANKIE CORIO Aftersun

LEO LONG I Used to Be Famous

KÍLA LORD CASSIDY The Wonder

ROSY McEWEN Blue Jean

SAFIA OAKLEY-GREEN The Origin

Best Debut Director – Feature Documentary

KATHRYN FERGUSON Nothing Compares

VICTORIA FIORE Nascondino [Hide & Seek]

LEAH GORDON, EDDIE HUTTON MILLS Kanaval

JONO McLEOD My Old School

BECKY HUTNER Fashion Reimagined

 

Breakthrough Producer sponsored by Pinewood and Shepperton Studios

ALEKSANDRA BILIĆ, JENNIFER CORCORAN Nascondino [Hide & Seek]

PAUL KENNEDY Nightride [also produced by Jon Silk]

RUPERT MAJENDIE Brian and Charles

NADIRA MURRAY Winners [also produced by Paul Welsh]

HÉLÈNE SIFRE Blue Jean

Best Debut Screenwriter sponsored by Film4

SHANE CROWLEY God’s Creatures

DAVID EARL, CHRIS HAYWARD Brian and Charles

RUTH GREENBERG The Origin

GEORGIA OAKLEY Blue Jean

CHARLOTTE WELLS Aftersun

The Raindance Discovery Award

ELECTRIC MALADY Marie Lidén, Aimara Reques

FADIA’S TREE Sarah Beddington, Susan Simnett

OFF THE RAILS Peter Day, Grant Keir, Rob Alexander

REBELLION Elena Sánchez Bellot, Maia Kenworthy, Kat Mansoor

WINNERS Hassan Nazer, Nadira Murray, Paul Welsh

 

Best Feature Documentary sponsored by Intermission

MY CHILDHOOD, MY COUNTRY – 20 YEARS IN AFGHANISTAN Phil Grabsky, Shoaib Sharifi, Amanda Wilkie

MY OLD SCHOOL Jono McLeod, John Archer, Olivia Lichtenstein

NASCONDINO [HIDE & SEEK] Victoria Fiore, Jennifer Corcoran, Aleksandra Bilić

NOTHING COMPARES Kathryn Ferguson, Eleanor Emptage, Michael Mallie

YOUNG PLATO Neasa Ní Chianáin, Declan McGrath, David Rane

 

Best British Short Film supported by BFI Network

A FOX IN THE NIGHT Keeran Anwar Blessie, Benjamin Jacob Smith

HONESTY Roxy Rezvany, Emily Renée, Elly Camisa

SANDSTORM Seemab Gul, Abid Aziz Merchant

SCALE Joseph Pierce, Hélène Mitjavile

TOO ROUGH Sean Lìonadh, Ross McKenzie, Alfredo Covelli

 

Best Casting sponsored by Casting Society & Spotlight

SHAHEEN BAIG Blue Jean

LEILA BERTRAND Our River… Our Sky

KHARMEL COCHRANE The Silent Twins

KAHLEEN CRAWFORD Living

LUCY PARDEE Aftersun

Best Cinematography sponsored by Dirty Looks & Kodak

ALFREDO DE JUAN Nascondino [Hide & Seek]

ROB HARDY Men

JOEL HONEYWELL Kanaval

GREGORY OKE Aftersun

ARI WEGNER The Wonder

 

Best Costume Design

JENNY BEAVAN Mrs Harris Goes to Paris

SAFFRON CULLANE Flux Gourmet

ODILE DICKS-MIREAUX The Wonder

FRANK GALLACHER Aftersun

SANDY POWELL Living

Best Original Music sponsored by Universal Music Publishing

DANNY BENSI, SAUNDER JURRIAANSGod’s Creatures

OLIVER COATES Aftersun

MATTHEW HERBERT The Wonder

ADAM JANOTA BZOWSKI The Origin

BEN SALISBURY, GEOFF BARROW Men

Best Effects

CHRIS MARSHALL The Feast

DAVID SIMPSON Men

AHMED YOUSRY Nezouh

 

Best Sound supported by Halo

TIM HARRISON, RAOUL BRAND, CASSANDRA RUTLEDGE Flux Gourmet

GLENN FREEMANTLE, BEN BARKER, GILLIAN DODDERS, HOWARD BARGOFF, MITCH LOW Men

JOVAN AJDER Aftersun

HUGH FOX, BEN BAIRD The Wonder

DOM CORBISIERO, DAI SHELL The Feast

Best Editing

JOANNA CRICKMAY Elizabeth: A Portrait in Parts

IZABELLA CURRY Blue Jean

MÁTYÁS FEKETE Flux Gourmet

MICK MAHON Nothing Compares

BLAIR McCLENDON Aftersun

 

Best Make-Up & Hair Design

OYA AYGÖR, MURAT ÇAĞIN Aftersun

MORNA FERGUSON, LORRI ANN KINGThe Wonder

SIOBHAN HARPER-RYAN Flux Gourmet

NIAMH MORRISON The Origin

EUGENE SOULEIMAN, SCARLETT O’CONNELL Medusa Deluxe

 

Best Music Supervision

LUCY BRIGHT Aftersun

PHIL CANNING The Phantom of the Open

RUPERT HOLLIER Living

 

Best Production Design

FLETCHER JARVIS Flux Gourmet

GRANT MONTGOMERY The Wonder

HELEN SCOTT Living

BILLUR TURAN Aftersun

GARY WILLIAMSON Medusa Deluxe

 

 

Best Ensemble Performance

BLUE JEAN Ensemble including Rosy McEwen, Kerrie Hayes, Lucy Halliday, Lydia Page, Stacy Abalogun, Farrah Cave, Amy Booth-Steel

EMILY Ensemble including Amelia Gething, Emma Mackey, Oliver Jackson-Cohen, Fionn Whitehead, Alexandra Dowling, Gemma Jones, Adrian Dunbar

FLUX GOURMET Ensemble including Makis Papadimitriou, Gwendoline Christie, Asa Butterfield, Fatma Mohamed, Ariane Labed, Richard Bremmer

OUR RIVER… OUR SKY Ensemble including Zainab Joda, Darina Al Joundi, Amed Hashimi, Mahmoud Abo Al Abbas, Basim Hajar, Labwa Arab, Meriam Abbas, Siham Mustafa

THE WONDER Ensemble including Kíla Lord Cassidy, Florence Pugh, Tom Burke, Toby Jones, Niamh Algar, Elaine Cassidy, Ciarán Hinds, Brían F. O’Byrne, Josie Walker

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version