Oscar 2021 nominations…….

0
458

So whilst the Golden Globes and BAFTA’s nominations are something of a taster as to what to expect when the Oscar 2021 nominations are announced and here they are in full and it’s an impressive and diverse list with a few surprises. This year’s winners will be announced on 25th April at a delayed ceremony that will take place at both the Dolby Theatre, the ceremony’s normal home, and Los Angeles’ main railway hub, Union Station.

Oscar 2021 nominations - do you agree with the shortlist?

Best picture

  • The Father
  • Judas and the Black Messiah
  • Mank
  • Minari
  • Nomadland
  • Promising Young Woman
  • Sound of Metal
  • The Trial of the Chicago 7

Best actress

  • Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
  • Andra Day – The United States vs Billie Holiday
  • Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
  • Frances McDormand – Nomadland
  • Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best actor

  • Riz Ahmed – Sound of Metal
  • Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
  • Anthony Hopkins – The Father
  • Gary Oldman – Mank
  • Steven Yeun – Minari

Best supporting actress

  • Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
  • Glenn Close – Hillbilly Elegy
  • Olivia Colman – The Father
  • Amanda Seyfried – Mank
  • Yuh-Jung Youn – Minari

Best supporting actor

  • Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
  • Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah
  • Leslie Odom Jr – One Night in Miami
  • Paul Raci – Sound of Metal
  • Lakeith Stanfield – Judas and the Black Messiah

Best director

  • Another Round – Thomas Vinterberg
  • Mank – David Fincher
  • Minari – Lee Isaac Chung
  • Nomadland – Chloe Zhao
  • Promising Young Woman – Emerald Fennell

Best original screenplay

  • Judas and the Black Messiah – Will Berson, Shaka King, Will Berson, Kenny Lucas and Keith Lucas
  • Minari – Lee Isaac Chung
  • Promising Young Woman – Emerald Fennell
  • Sound of Metal – Darius Marder, Abraham Marder, Derek Cianfrance
  • The Trial of the Chicago 7 – Aaron Sorkin

Best adapted screenplay

  • Borat Subsequent Moviefilm – Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Dan Swimer, Peter Baynham, Erica Rivinoja, Dan Mazer, Jena Friedman and Lee Kern
  • The Father – Christopher Hampton, Florian Zeller
  • The Mauritanian – Rory Haines, Sohrab Noshirvani, MB Traven
  • Nomadland – Chloé Zhao
  • The White Tiger – Ramin Bahrani

Best animated feature

  • Onward
  • Over the Moon
  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
  • Soul
  • Wolfwalkers

Best documentary feature

  • Collective – Alexander Nanau and Bianca Oana
  • Crip Camp – Nicole Newnham, Jim LeBrecht and Sara Bolder
  • The Mole Agent – Maite Alberdi and Marcela Santibáñez
  • My Octopus Teacher – Pippa Ehrlich, James Reed and Craig Foster
  • Time – Garrett Bradley, Lauren Domino and Kellen Quinn

Best international feature

  • Another Round (Denmark)
  • Better Days (Hong Kong)
  • Collective (Romania)
  • The Man Who Sold His Skin (Tunisia)
  • Quo Vadis, Aida? (Bosnia and Herzegovina)

Best original song

  • Fight For You – Judas and the Black Messiah (H.E.R., Dernst Emile II and Tiara Thomas)
  • Hear my Voice – The Trial of the Chicago 7 (Daniel Pemberton and Celeste Waite)
  • Husavik – Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga (Savan Kotecha, Fat Max Gsus and Rickard Göransson)
  • Io Si (Seen) – The Life Ahead [La Vita Davanti a Se] (Diane Warren and Laura Pausini)
  • Speak Now – One Night in Miami… (Leslie Odom, Jr and Sam Ashworth)

Best original score

  • Da 5 Bloods – Terence Blanchard
  • Mank – Trent Reznor and Atticus Ross
  • Minari – Emile Mosseri
  • News of the World – James Newton Howard
  • Soul – Trent Reznor, Atticus Ross and Jon Batiste

Best cinematography

  • Judas and the Black Messiah – Sean Bobbitt
  • Mank – Erik Messerschmidt
  • News of the World – Dariusz Wolski
  • Nomadland – Joshua James Richards
  • The Trial of the Chicago 7 – Phedon Papamichael

Best visual effects

  • Love and Monsters – Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt and Brian Cox
  • The Midnight Sky – Matthew Kasmir, Christopher Lawrence, Max Solomon and David Watkins
  • Mulan – Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury and Steve Ingram
  • The One and Only Ivan – Santiago Colomo Martinez, Nick Davis, Greg Fisher
  • Tenet – Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley and Scott Fisher

Best film editing

  • The Father – Yorgos Lamprinos
  • Nomadland – Chloé Zhao
  • Promising Young Woman – Frédéric Thoraval
  • Sound of Metal – Mikkel EG Nielsen
  • The Trial of the Chicago 7 – Alan Baumgarten

Best costume design

  • Emma – Alexandra Byrne
  • Ma Rainey’s Black Bottom – Ann Roth
  • Mank – Trish Summerville
  • Mulan – Bina Daigeler
  • Pinocchio – Massimo Cantini Parrini

Best sound

  • Greyhound – Warren Shaw, Michael Minkler, Beau Borders and David Wyman
  • Mank – Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance and Drew Kunin
  • News of the World – Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller and John Pritchett
  • Soul – Ren Klyce, Coya Elliott and David Parker
  • Sound of Metal – Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés and Phillip Bladh

Best production design

  • The Father – Peter Francis and Cathy Featherstone
  • Ma Rainey’s Black Bottom – Mark Ricker, Karen O’Hara and Diana Stoughton
  • Mank – Donald Graham Burt and Jan Pascale
  • News of the World – David Crank and Elizabeth Keenan
  • Tenet – Nathan Crowley and Kathy Lucas

Best make-up and hairstyling

  • Emma – Marese Langan, Laura Allen and Claudia Stolze
  • Hillbilly Elegy – Eryn Krueger Mekash, Matthew Mungle and Patricia Dehaney
  • Ma Rainey’s Black Bottom – Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal and Jamika Wilson
  • Mank – Gigi Williams, Kimberley Spiteri and Colleen LaBaff
  • Pinocchio – Mark Coulier, Dalia Colli and Francesco Pegoretti

Best live action short

  • Feeling Through – Doug Roland and Susan Ruzenski
  • The Letter Room – Elvira Lind and Sofia Sondervan
  • The Present – Farah Nabulsi
  • Two Distant Strangers – Travon Free and Martin Desmond Roe
  • White Eye – Tomer Shushan and Shira Hochman

Best animated short

  • Burrow – Madeline Sharafian and Michael Capbarat
  • Genius Loci – Adrien Mérigeau and Amaury Ovise
  • If Anything Happens I Love You – Will McCormack and Michael Govier
  • Opera – Erick Oh
  • Yes-People – Gísli Darri Halldórsson and Arnar Gunnarsson

Best documentary short

  • Colette – Anthony Giacchino and Alice Doyard
  • A Concerto is a Conversation – Ben Proudfoot and Kris Bowers
  • Do Not Split – Anders Hammer and Charlotte Cook
  • Hunger Ward – Skye Fitzgerald and Michael Scheuerman
  • A Love Song for Latasha – Sophia Nahli Allison and Janice Duncan

So in summary leading the Oscar 2021 nominations are as follows:

  • 10 nominations – Mank
  • 6 – The Father
  • 6 – Judas and the Black Messiah
  • 6 – Minari
  • 6 – Nomadland
  • 6 – Sound of Metal
  • 6 – The Trial of the Chicago

So it’s pretty evenly spread out and we’ll make some predictions nearer the time ! Who do you think will win best Film? And do you think anyone has been overlooked in the Oscar 2021 nominations?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here